№14 У саду, на городі та в квітнику

У саду, на городі та в квітнику

Дбаємо про майбутній урожай

У серпні продовжують  висаджувати суниці. Ділянку глибоко перекопують, ретельно очищаючи від личинок травневого хруща та вовчка.

До кінця місяця окулірують плодові та декоративні рослини стиглими вегетативними бруньками. Перевіряють вдалість окуліровки через 15-20 днів. Якщо вічка прижилися, підв’язку треба послабити, а якщо не прижилися – до кінця місяця рослину ще можна перещепити. Окулірують бузок та троянди. Їх періодично поливають, стимулюючи сокорух, та для кращого відставання кори. За 1-2 тижні до щеплення підживлюють аміачною селітрою або сечовиною (15-20 г на відро води із розрахунку на 1 м2).

На штамбах щеплених рослин своєчасно видаляйте пагони та пристовбурну й кореневу порость. Дику порость у троянд та інших щеплених кущів вирізають секатором або гострим ножем нижче рівня ґрунту, розгорнувши біля кореневої шийки підгорнуту землю. Виламуйте та вирізайте вовчки, молоді небажані пагони. Під гілки, які переобтяжені плодами, підставте підпори.   

Пагони малини, що відплодоносили, виріжте, не лишаючи пенька. Це сприяє росту молодих пагонів, очищає плантацію від хвороб та шкідників.

На початку серпня підживіть та полийте плодові та декоративні рослини, адже майбутній урожай закладається саме зараз. Підживлюють рослини в цей час фосфорними, калійними та кальцієвими добривами, що сприяє дозріванню плодів та підготовці рослин до зими. Після кожного поливу ґрунт під рослинами та в міжряддях треба рихлити. Мульчування ґрунту корою, торфом, скошеною травою тощо вивільнить вас від цієї роботи та сприятиме кращому засвоєнню рослинами води. Виполоті бур’яни, скошену траву, дрібні гілочки та пагони компостуйте. Додавання в компост ЕМ-препаратів сприяє його швидшому дозріванню.

На перешкоді шкідникам

Приділяйте увагу захисту рослин – постійно оглядайте їх і вчасно проводьте обробку хімічними чи біологічними препаратами або препаратами, виготовленими власноруч із рослинної сировини. У серпні-жовтні самки буйволоподібної цикадки, що має тіло трикутної форми, зелене забарвлення та характерні виступи на голові, починають відкладати зимуючі яйця у парні надрізи кори і деревини. Цей шкідник особливо небезпечний для молодих садів. У них треба підтримувати високий рівень агротехніки, знищувати бур’яни (осоти, берізку польову, щирицю), за високої чисельності шкідника не можна висівати у міжряддях молодих садів люцерну, горох, моркву – рослини, якими живиться цикадка. За масового розмноження буйволоподібної цикадки застосовують інсектициди – шерпу, карате, децис.

Листя вишні та черешні дуже, а сливи, абрикоси та терену слабше уражується кокомікозом. Масове ураження за вологої погоди спричиняє листопад у серпні. Дерева можуть оголитися повністю. У таких дерев погіршується зимостійкість, мало закладається плодових бруньок. Після обпадання ураженого листя його згрібають та компостують або загортають у ґрунт. Дерева обприскують тричі: купроксатом, топазом або топсином. Причому, кількість обробок препаратами, що містять мідь, обмежують 1-2 обробками. Першу обробку проводять одразу після цвітіння, другу – через 10-12 днів, але не пізніше як за 20 днів до збирання врожаю, третю – після збирання врожаю і ще раз через 10-12 днів одним із цих препаратів. Слабко уражаються кокомікозом сорти вишні  Шпанка рання, Мелітопольська десертна, Українка, Шалунья, Жуковська та сорти черешні  Мелітопольська рожева, Киянка, Чорна пізня.

На грядках, що вивільнилися від ранніх овочів, посійте кріп, салат, дайкон, редис, шпинат тощо.

Аби квіти радували око

Хризантеми, які в цей час сильно ростуть, систематично поливають та підживлюють кожні 3-4 тижні гноївкою, що перебродила, або комплексним мінеральним добривом. Видаляють пазушні пагони. Для того, щоб одержати великі суцвіття, видаліть бокові бутони. Із середини серпня можна починати розмноження багатьох багаторічників – флоксів, дельфініумів, астильб, пеонів, хост, примул тощо – діленням кущів. При діленні трав’янистих пеонів кожна частка повинна мати 2-3 бруньки. Для укорінення їх висаджують у рихлий поживний ґрунт. Висаджують на постійне місце розсаду багаторічників – мальви, наперстянки, маргаритки, фіалки, ромашки тощо. Гладіолуси в стадії бутонізації поливають, злегка підгортають, підживлюють розчином коров’яку (1:10) з додаванням суперфосфату (1-2 ст. ложки на відро розчину коров’яку). Зів’ялі квіти систематично видаляють, не допускаючи зав’язування насіння.

До кінця місяця поступово підсушують гіппеаструми до повного всихання листя.  Також скорочують полив камелій та азалій, що сприяє кращому визріванню закладених квіткових бруньок. Кімнатні та балконні рослини періодично підживлюють рідкими добривами. Раз на два тижні миють рослини під теплим душем, рослини з опушеним листям чистять сухим пензликом. Формують кімнатні рослини. Обрізають довгі жируючі пагони у жасминів, а у фікусів та гібіскусів – гілки, що витяглися. Вирізають слабкі гілки та ті, що йдуть всередину куща. Вкорочують перерослі пагони у ампельних рослин. Прищипують декоративно-листяні рослини – колеуси, кордилини, мірти тощо.

Підготувала кандидат біологічних наук Зоя БЕРЕСТ


Яндекс.Метрика
.Metrika counter -->