№17 Підгризена картопля

Підгризена картопля

У цьому році в багатьох господарів бульби картоплі підгризені «черв’яками»  –  землисто-сірими зі слабким зеленуватим відтінком гусеницями озимої совки. Під час викопування картоплі їх треба вибирати та знищувати. Називають цю совку «озима», бо сильно шкодить вона озимим зерновим: 13-14 гусениць повністю знищують сходи озимої пшениці на 1 квадратному метрі поля. Але крім зернових совка пошкоджує овочеві, баштанні та інші культури. На городі гусениці нападають на цибулю та часник, буряки, соняшник, картоплю, редьку, молоді рослини помідорів, баклажанів та перців тощо, у саду та винограднику – на саджанці. Особливо небезпечні вони для насіння, що проростає, та для сходів, оскільки підгризають рослинки або у верхній частині кореня, або в нижній частині стебла. Одна гусениця за добу знищує 10-15 молодих рослин.

Озима совка – нічний метелик, тому й забарвлення має темне: черевце, груди та вусики коричневі, передні крила від бурувато-сірих до майже чорних з двома темними облямованими плямами посередині крила – меншою круглою та більшою ниркоподібною. Задні крила, які в спокої прикриті верхніми, світліші, у самців білі, у самиць – бурувато-сірі з темними жилками. Розмах крил метелика 30-46 см. Довжина тіла гусениці – 2-5 см, а лялечки – до 2 см. Лялечка червоно-бурого кольору, з двома шипами на кінці тіла. 

В Україні озима совка розвивається у двох поколіннях. Метелик відкладає 400-500 яєць (максимально 2000), по 5-20 штук на рослинні рештки чи нижню поверхню листя, яке лежить на ґрунті, наприклад, на листя берізки польової. Тому на городі, що заріс цією рослиною, пошкодження бульб картоплі буде сильнішим. Дрібні гусениці лише обгризають паренхіму з нижньої сторони листків, а старші – листя, лишаючи лише великі жилки. Крім того, вони підгризають черешки біля шийки коренеплоду, в його шийці вигризають ямки, а молоді рослини перегризають. Гусениць озимої совки можна зустріти з середини червня до середини липня, а потім з серпня по вересень.

Для відлову совок можна застосувати коритця із мелясою, компотом чи варенням, які забродили. Роблять коритце з жесті: 50-60 х 30-32 см, висота стінок 5-7 см. Одне коритце здатне контролювати 0,5 га поля, відловлюючи до 70% метеликів. Виставляють коритця на відстані 50 см від краю поля на висоті 1 м від поверхні ґрунту. Заповнюють рідиною, що забродила, на висоту 2,5-3 см. Якщо використовують мелясу, то беруть 1 частину на 3 частини води й додають 2-3 г дріжджів. З коритця періодично виймають виловлених метеликів та доливають рідину. При дощовій погоді її доводиться замінювати кожні 10-15 діб. Виставляють коритця в середині травня й тримають до кінця червня, а потім з середини липня до кінця серпня.

Для збору гусениць підгризаючих совок використовують нарізані або дрібно посічені крупнолистяні бур’яни. Підготовлену приманку розкладають у ямки, що викопані у шахматному порядку на відстані 1-2 м одна від одної. Ямки присипають землею та намічають паличками. Кожні 2-3 дні землю над лунками відгрібають і вибирають гусениць. Можна використовувати й листя лопуха, капусти, буряків тощо. Їх розкладають на ділянці купками або поодинці, а зверху трохи присипають землею. Вранці під ними збирають гусениць.

Обмежують чисельність озимої совки птахи, особливо багато гусениць визбирують восени перелітні та зимуючі у нас птахи. Нападають на гусениць хижі жуки, зокрема, туруни. У яйцях, гусеницях, лялечках совки паразитують їздці, в гусеницях та лялечках – мухи-тахіни. Потерпають вони й від грибних, бактеріальних та вірусних хвороб. Метеликів поїдають летючі миші.

Яндекс.Метрика
.Metrika counter -->