№18 Яка малина смачніша?

 

Яка малина смачніша?

 

Кращий час для посадки малини – кінець вересня – перша половина жовтня. Для посадки відводять добре освітлене, захищене від сильних вітрів місце. Малина віддає перевагу багатим на поживні речовини водопроникним ґрунтам, що не засмічені багаторічними бур’янами, причому підземні води не повинні залягати ближче, ніж на 1-1,5 м від поверхні. В іншому разі її висаджують на штучних підвищеннях. Важкі глинисті та піщані ґрунти треба попередньо збагатити органічними добривами. Коренева система малини розміщується неглибоко (50-60 см), але сильно розростається в боки від куща. Вона складається з кореневища та бокових додаткових коренів.

 

Використовують насадження малини протягом 8-10 років, а якщо рослини здорові й дають гарний урожай, проводять омолоджування кущів, викопуючи стару частину куща. Для розмноження малини вибирають кілька здорових високоврожайних кущів, від них беруть пагони, що відростають, але не ближче 30-50 см від маточного куща. При висоті 10-16 см їх відкопують і пересаджують або на постійне місце, або на грядку для дорощування. Для розмноження кореневими живцями восени від маточних кущів відкопують частину коренів, нарізають із них живці довжиною 10-12 см і висаджують на грядки розмноження, а восени наступного року їх використовують для садіння.

 

Ділянку під посадки краще готувати заздалегідь. Якщо ви плануєте висадити малину восени, з весни посадіть цибулю на перо, посійте моркву, столові буряки й ретельно доглядайте за ґрунтом, виполюючи бур’яни. Врожай цих культур треба зібрати дещо раніше. Органічні добрива краще внести під попередники, та якщо ви це не зробили весною, можна внести їх у посадкові ями. Глибина ям 30-40 см, ширина 40-60 см. Ями заправляють сумішшю верхнього родючого ґрунту з добривами – 4-5 кг органічного добрива, 60-80 г гранульованого суперфосфату та 30-40 г сірчанокислого калію або калійної солі. Саджанці повинні мати мичкуваті корені довжиною 10-15 см з кількома пагонами на кореневищі або на коренях. Товщина стебел в основі – 0,6-1,0 см.

 

Висаджують малину на відстані 0,8-1 м, між рядами 2-2,5 м, або відстань між рослинами в ряду 0,3-0,4 м, між рядами 2-2,5 м. Саджанці висаджують так, щоб брунька біля основи стебла опинилася на 2-3 см нижче поверхні ґрунту, на піщаних ґрунтах – на 5 см. Корені розправляють, а ґрунт навколо них ущільнюють. Посадкові ями засипають не повністю. Після посадки саджанці поливають, ґрунт мульчують перегноєм або торфом, торфокомпостом, перепрілим гноєм, опалим листям тощо. Надземну частину саджанців зрізають на висоті приблизно 15 см, над третьою брунькою.

 

Є сорти малини, які плодоносять раз на рік, є – ремонтантні, агротехніка яких дещо відрізняється (Брусвяна, Ярославна тощо). Крім звичної для всіх червоної малини виведені сорти з жовтими плодами, що видаються дещо солодшими за червоні (Вранішня роса, Ярославна). Як правило, збір ягід малини проводять кожні 2-3 дні, бо ягоди перезрівають і осипаються, але є сорти, ягоди яких довше тримаються на кущі, що зручно для господарів (Брусилівська). Тож можна підібрати бажаний сорт. А смачна та цілюща вся малина!

 

 

Яндекс.Метрика
.Metrika counter -->