№20 Сад, город та квітник у жовтні

 

Сад, город та квітник у жовтні

 

Сад       

 

На початку місяця збирають плоди пізніх сортів яблук та груш, чорноплідної горобини, ремонтантних сортів малини, а до 14 жовтня – айви. Перекопують пристовбурні кола дерев, вносять добрива, мульчують, роблять вологозарядний полив – 30-50 л води під дерево та 10-20 л під кущ. У кінці місяця обв’язують стовбури молодих дерев гілками сосни або ялини, толем чи руберойдом (під ними повинні бути ганчірки), старими синтетичними колготками, спеціальними сітками тощо, заглиблюючи в ґрунт на 5-10 см, але не поліетиленовою плівкою (!), землю навколо притоптують, зверху стовбур дерева білять.

 

У ягідних кущів видаляють старі, хворі, всохлі гілки та ті, що загущують кущ. Видаляють стебла малини, що відплодоносили. Заготовляють здерев’янілі живці чорної та червоної смородини, аґрусу, висаджують їх у підготовлену землю. До 14 жовтня можна висадити кущі малини, чорної та червоної смородини, аґрусу, чорноплідної горобини. Висаджені кущі поливають, ґрунт навколо них мульчують перегноєм.

 

У жовтні час придбати саджанці. На кожному з них повинна бути етикетка з назвою сорту. Саджанці зв’яжіть разом, корені обгорніть вологою ганчіркою та вставте у поліетиленовий пакет і транспортуйте у місце призначення. Саджанці ягідних культур, зимостійких сортів яблуні відразу висаджують на постійне місце, менш зимостійких плодових прикопують на підвищенні й висаджують  весною.

 

Висаджують листяні плодові та декоративні дерева і кущі. Готують посадочні ями під весняні посадки. На багатих гумусом ґрунтах розмір посадкової ями має бути 0,8х0,8х0,6, а на піщаних – 1,5х1,5х0,6 м. До того ж, на піщаному ґрунті дерева висаджують у ями, обмазані глиною, а ґрунт у них замінюють на ґрунтосуміш, готують ями заздалегідь. Ретельно оглядають саджанці плодових та малини для виявлення ураження шийки або коренів бактеріальним раком. Глибина залягання кореневої шийки на важких ґрунтах для яблунь, груш, тощо – 2-3 см; для вишні, черешні, сливи – 3-5 см. На легких грунтах для яблунь, груш – 3-5 см, для вишні, черешні, сливи – 4-7 см. Після посадки рослини поливають, для великих роблять розтяжки, невеликі підв’язують до кілочків, пристовбурні кола мульчують.

 

На місце загиблого дерева насіннєвої культури саджають кісточкове або ягідний кущ і навпаки. Посадкову яму копають на деякій віддалі від попереднього місця. 

 

Опале листя, що вражене захворюваннями, збирають і закладають у компостну яму. Після перших заморозків у повітрі невисокі дерева, які сильно вражаються паршею, клястероспоріозом, коккомікозом та іншими плямистостями, а також опале листя під кроною, обприскують 5-7% розчином сечовини (500-700 г на 10 л води), високорослі дерева обприскують весною. Персик – у той час, коли в нього починається природний листопад.

 

В кінці жовтня, за безморозної сухої погоди, білять стовбури та основи скелетних гілок плодових розчином вапна чи водоемульсійної фарби для того, щоб забезпечити їхній захист від сонячних опіків у лютому-березні.

 

Потурбуйтеся про захист від мишей!

 


 

Город

 

До 14 жовтня треба закінчити збір урожаю більшості городніх культур: моркви, буряків тощо. В кінці місяця збирають пізню капусту, хрін.

 

Висаджують озимий часник. В кінці жовтня або на початку листопада проводять підзимовий посів моркви, петрушки, буряків, пастернаку, салату, шпинату тощо.

 

Закінчивши збирання врожаю, прибирають гудиння картоплі, інших овочів, бур’янів.

 

 

 

Газон

 

На зиму скошують газон на висоті 4-6 (8) см, очищають його від опалого листя та відмерлої трави. До 14 жовтня ще можна посіяти газон чи провести ремонт старого, якщо зможете вберегти його від витоптування восени та взимку.

 

 

 

Квітник

 

Забирають у приміщення кімнатні рослини, які ще лишалися на балконі чи в саду. За потреби проводять обробку рослин від шкідників. Для більшості кімнатних рослин скорочують полив та обприскування, відміняють підживлення – рослини вступають у період спокою. Рослини, які потребують прохолодної зимівлі, заносять у підвал.

 

У перших числах жовтня можна висадити цибулинні квіти: тюльпани, нарциси, крокуси тощо. Посадки прикривають опалим листям або укривним матеріалом.

 

В кінці жовтня – на початку листопада проводять підзимовий сів однорічних та багаторічних квітів. Землю готують завчасно, за потреби покращують її механічний склад.

 

Підгортають троянди, за виключенням паркових, пригинають до землі та вкривають штамбові троянди, вкривають рододендрони, з яких не опадає листя, гібіскуси сірійські, гортензію садову та інші теплолюбні рослини.

 

Після перших заморозків викопують кореневища канн, цибулини жоржин, переносять їх у сховище. Викопують гладіолуси.

 

 Кандидат біологічних наук Зоя Берест

Яндекс.Метрика
.Metrika counter -->