Маловідома Київщина

Шамраївка — не лише батьківщина Таїсії Повалій

Тут стоїть Спиридонівська церква, яка має статус памятки архітектури національного значення. А щестарий млин, велике городище і кургани, обставлені по колу камяними брилами.

Перша історична згадка про Шамраївку датується ХVI  століттям. За місцевим переказом, походження назви села пов'язується з іменем одного з першопоселенців — Шамрою. Людиною він був досвідченою й мудрою, місцеві жителі зверталися до нього за порадою і допомогою. Місце, де він жив, мовляв, і отримало назву Шамраївка.

Кам’яний храм на честь святителя Спиридона Тримифунтського збудували в 1839-му році коштом Олександри Браницької (до заміжжя Енгельгарт). Тої самої, що розбудувала унікальний парк “Олександрія” у Білій Церкві.

Олександра виконувала обітницю про побудову дванадцяти церков. Проте до освячення храму не дожила. Діти Браницьких були католиками, тому храм добудовувався без особливої наснаги ще десять років.

Вибір храмового свята був зумовлений тим, що саме на день пам’яті святого Спиридона народився цар Олександр І.

До речі, Спиридон Трими­фунтський народився на Криті, наприкінці III ст. За короткий час з пастуха став єпископом, завдяки дару чудотворення і за заслуги у боротьбі з аріанами (тими самими, чия вежа височіє під Ямполем).Спиридон запросто підкорював стихії, повалював ідолів і повертав до життя мертвих.

Якось до нього прийшла жінка з мертвим малюком на руках. Добрий Спиридон повернув дитя до життя. Від радості мати впала мертва до- долу. І що ви думаєте? Правильно, Спиридон і її оживив. От такий крутий критський праведник є покровителем шамраївської церкви.

Яндекс.Метрика
.Metrika counter -->