Реалії життя

№5 (25) 28 квiтня 2011

Вузи «забувають» нараховувати студентам стипендії

Більшість столичних вузів затримують виплати стипендій студентам або виплачують їх частково — без урахування індексацій і надбавок, передбачених законодавством.

Такі результати перевірки в 11 вищих навчальних закладах і чотирьох професійно-технічних училищах столиці, проведеної прокуратурою Києва за підсумками останніх двох років.

Передусім порушення стосуються студентів, яких відносять до категорії соціально вразливих: це діти-сироти, інваліди, потерпілі внаслідок аварії на ЧАЕС, з малозабезпечених сімей, яких держава під час навчання зобов'язана підтримувати матеріально, коштом бюджету.

Наприклад, у Національному транспортному університеті, призначаючи стипендії дітям-сиротам і дітям, позбавленим батьківської опіки, які відмінно навчаються,  до соціальної стипендії додавали надбавку тільки 60 грн, замість належних 590 грн. Таким чином соціально незахищені студенти-відмінники недоотримали 109 тис. грн.

Такі факти не поодинокі. Аудитори зафіксували чимало випадків, коли в університетах, порушуючи вимоги ст. 54 закону України «Про Державний бюджет України на 2010 рік», студентам з числа дітей-сиріт і позбавлених батьківської опіки нараховувалася стипендія у розмірі 1060 грн замість належних 1160 грн.

Як правило, керівники навчальних закладів пояснюють це прагненням заощадити державні кошти. Очевидно, з таких міркувань в Національному авіаційному університеті студентам, які є дітьми-інвалідами і інвалідами І—ІІІ груп, не нараховували і не виплачували додатково до академічної соціальну стипендію.

Перевіркою також встановлено, що учбові заклади порушують вимоги постанови Кабінету Міністрів України (№226 від 05.04.94 р.) «Про поліпшення виховання, навчання, соціального захисту і матеріального забезпечення дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківської опіки», яким передбачена щорічна грошова допомога на придбання навчальної літератури і поповнення гардероба. Такі виплати студентам цієї категорії не проводилися, зокрема, в Київському національному університеті технологій і дизайну і в Київському медичному коледжі.

У Національному авіаційному університеті не індексували стипендії майже 200 дітям-сиротам, зекономивши на цьому понад 300 тис. грн.

У Національному університеті «Києво-Могилянська академія», а також у Національних транспортному і лінгвістичному університетах виявлено факти, коли студентам, що тимчасово припинили навчання через хворобу, не виплачувалася належна матеріальна допомога.

Яндекс.Метрика
.Metrika counter -->