Ходить здорові

№6 (26) 12 травня 2011

Інфаркту мозку можна запобігти

Зміна пір року супроводжується і сезонними захворюваннями, від котрих мешканці Київської області потерпають точнісінько так само, як і всієї України. Проте далеко не всім відомо, що до переліку хвороб, які дають весняні сплески, належить і гіпертонія та її наслідок — інсульт. Зазвичай це спричиняється нестійкою погодою та великою кількістю магнітних бур: перепади атмосферного тиску істотно впливають на артеріальний тиск. Та й ритм життя сучасної людини, якій за день треба переробити безліч справ (їх кількість навіть не снилася попереднім поколінням!), не може певним чином не позначатися на самопочутті. Тож ми вирішили з’ясовувати, як слід поводитися, аби недуга не перекреслила майбутнє життя.

 До 65-річного Петра Ми­­колайо­вича, мешканця Василь­ківського району — ще вчора енергійного й працьовитого чоловіка — родичі викликали «швидку». А він безпорадно лежав на канапі — ні говорити, ні рухати правою рукою й ногою не міг, артеріальний тиск буквально зашкалював. Лікарі, що приїхали так швидко, як змогли, враховуючи відстань від райцентру до села, де живе пенсіонер, діагноз поставили відразу — інсульт: мовляв, чоловіка треба негайно везти у лікарню.

У перспективі — лікування досить дорогими препаратами, що родині доведеться купувати власним коштом, купа обстежень, більшість з яких теж не безкоштовна (тільки комп’ютерна томографія мозку, без якої хворим з інсультом не можна призначити правильне лікування, у середньому «тягне» на півтисячі!). Та й то ще невідомо, чи стане він на ноги: половина людей, які перенесли інсульт, діляться своїми спостереженнями медики, вмирає упродовж першого року після цього. Причому навіть за кордоном у найрозвиненіших країнах справа не набагато краща.

 Види інсультів

То що таке інсульт і чому, враховуючи досить високий рівень сучасної медицини, лікарям не вдається з ним упоратися?

Це, за визначенням ВООЗ, порушення функцій мозку, що розвивається раптово і внаслідок судинних порушень може призвести до смерті пацієнта. Чим раніше людині з інсультом почнуть надавати кваліфіковану медичну допомогу, тим більші у неї шанси на одужання й реабілітацію. Тож, зазначають лікарі, якщо біда вже трапилася, не можна гаяти ані хвилини.

«Інсульт буває двох типів, — роз’яснює кореспонденту «ВК» Маріанна Бровченко, завідувачка столичним центром нейрореабілітації, де таких пацієнтів у буквальному розумінні ставлять на ноги після стаціонарного лікування, — ішемічний та геморагічний. І якщо перший — це наслідок атеросклерозу та емболії, другий трапляється на піку гіпертонічного кризу, коли судини не витримують високого тиску й розриваються».

Хоча побутує думка, що після ішемічного інсульту (або інфаркту мозку, на який припадає 80% усіх інсультів) поставити людину на ноги легше, насправді, зазначає пані Бровченко, це не зовсім так. Стан пацієнта визначається не стільки типом інсульту, скільки характером і масивністю враження головного мозку. На долю геморагічних (інакше — апоплексичних ударів), або крововиливів у мозок припадає п’ята частина всіх інсультів. Інколи причиною захворювання стає травма чи патологія крові.

 Зверніть увагу на тиск

У чоловіків 40–60-ти років, за спостереженнями лікарів, інсульт стається вдвічі частіше, аніж у їхніх ровесниць. Та пізніше картина змінюється з точністю до навпаки: після менопаузи, коли різко падають захисні сили організму, жінки потрапляють до лікарні з інсультами набагато частіше за чоловіків. До нормального життя зазвичай повертається лише 20% пацієнтів. Та й у них шанс рецидиву інсульту зростає майже у 20(!) разів. Чому?

Основні чинники ризику, зазначають медики, — підвищений артеріальний тиск, постійні стреси, паління, зловживання алкоголем та деякі захворювання. Приміром, гіпертонія з часом «виростає» з ніби нешкідливих на перший погляд періодичних підвищень тиску. Якщо врахувати, що це захворювання зумовлене спадково, стає зрозуміло, що своїм ігноруванням отих «нешкідливих підвищень тиску» ми тільки підштовхнемо розвиток гіпертонічної хвороби (ГХ).

«Фактично кожен четвертий дорослий житель України, — уточнює Маріанна Бровченко, — хворіє на гіпертонію. І лише один із десятка знає про це! А тих, хто ще й правильно лікуються, ще менше…»

Якщо ситуацію з цим захворюванням пустити на самоплив, кількість інсультів зростатиме. Річ у тім, що гіпертонія — захворювання невиліковне – якщо вже у людини з’явилися проблеми з артеріальним тиском, боротися з ними доведеться упродовж решти життя. Чарівних ліків, які б раз і назавжди позбавили людину цієї хвороби, немає! Тож аби зберегти здоров’я, контролювати тиск теж потрібно щодня (у людини з неконтрольовано підвищеним тиском тривалість життя зазвичай менша на 10–15 років, та й ризик стати інвалідом збільшується у 4–5 разів). Результатом нелікованої гіпертонії можуть бути не лише інсульти, а й інфаркти міокарду, серцева та ниркова недостатність.

 Не нехтуйте профілактикою

Якщо вберегтися від гіпертонії зазвичай складно (спадковість не зміниш!), зберегти здоров’я, переконана лікарка, можна  завдяки профілактичним заходам. Тобто, якщо людина грамотно захищатиметься, жодної судинної катастрофи не буде. Тут важливий не тільки постійний контроль тиску і прийом потрібних ліків — велику роль відіграє певна дієта.

Скажімо, якщо ви полюбляєте пересолену чи й просто солону їжу, навіть у людей з пониженим артеріальним тиском він почне підвищуватися набагато раніше, аніж це закладено природою. Не варто зловживати і гострими стравами — вони теж ведуть до появи проблем із тиском. А от чашечка-друга кави упродовж дня нікому не зпшкодить за умови, якщо не зловживати. Річ у тім, що кава й справді викликає незначне підвищення артеріального тиску, але цей ефект — тимчасовий. Точнісінько такий самий виникає і після викуреної цигарки — нікотин теж підвищує тиск. Тож, насамкінець зазначає моя співбесідниця, аби тримати тиск у нормі, що дасть можливість уберегтися від інсульту, доведеться не лише дотримуватися певних дієтичних рекомендацій, а й постійно консультуватися з лікарем. Він і лікування призначить, і за потреби вчасно внесе корективи.

 Валерія Калиновська

Яндекс.Метрика
.Metrika counter -->