Юридична консультація

№ 10 (30) 9 червня 2011

СЕКРЕТИ ЗЕМЕЛЬНОГО ЗАКОНОДАВСТВА

12Tрапляється, молодший член родини стає власником двох будинків в одному селі чи селищі. Скажімо, один будинок він отримує у спадок, а інший – за договором дарування. Якщо родичі, що передали йому цю маєтність, не приватизували земельних ділянок під будинками, перед новим власником постає питання оформлення права власності на присадибні ділянки, на яких стоять ці будинки. Чи може він приватизувати ці ділянки безоплатно? На це й багато інших запитань відповідають фахівці Держкомзему України.

Дві присадибні ділянки за одним цільовим призначенням
– Насамперед яку площу людина може приватизувати безоплатно?
– Громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (інакше кажучи, присадибної ділянки) у селах – не більше 0,25 га, в селищах – не більше 0,15 га, в містах – не більше 0,1 га. Про це йдеться у статті 121 Земельного кодексу.
– Чи може це бути дві ділянки або більше?
– Частина 4 статті 116 Земельного кодексу визначає, що передача земельних ділянок безоплатно у власність громадян у межах норм, наведених вище, провадиться один раз за кожним видом використання. Тобто якщо ви отримали безоплатно у власність присадибну ділянку із земель державної та комунальної власності в межах норм без-оплатної приватизації, то вже не маєте права на повторну безоплатну приватизацію земельної ділянки з таким цільовим призначенням, в тому числі й у разі успадкування чи придбання жилого будинку.
– То що ж робити?
– Якщо ви отримали державний акт на право власності на присадибну ділянку (ділянку для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд) шляхом безоплатної приватизації із земель державної власності, то іншу ділянку, на якій знаходиться будинок, отриманий на підставі цивільно-правової угоди, ви можете отримати в оренду чи викупити.

Земля для городництва у місті – чи це реально?

У невеликих містах, навіть в обласних центрах, є вулиці, де життя майже нічим не відрізняється від сільського: малоповерхові будинки, чисте повітря і все те ж бажання вирощувати городину. Що, втім, нерідко й роблять на подвір’ях багатоквартирних будинків. А от чи можна отримати право власності на землю під своїми гарбузами, помідорами чи хризантемами?
– Чи реально приватизувати частинку міської землі для ведення городництва?
– Відповідно до статті 36 Земельного кодексу України громадянам або їх об'єднанням із земель державної або комунальної власності можуть надаватися земельні ділянки для городництва винятково на правах оренди, а не в приватну власність. Тому міську землю під городництво законодавство не дозволяє приватизувати, а лише орендувати. Однак громадяни мають право – згідно зі ст.121 Земельного кодексу – на приватизацію земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства, якщо це узгоджується з генеральним планом міста.
– А якщо людина користується земельною ділянкою іншого цільового призначення і претендує на її приватизацію?
– Як говорить стаття 118 Земельного кодексу, громадянин, зацікавлений у приватизації земельної ділянки, яка перебуває в його користуванні, подає заяву до відповідної районної державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради – за місцезнаходженням земельної ділянки. Рішення органів виконавчої влади та місцевого самоврядування приймається впродовж місяця – на підставі технічних матеріалів та документів, що підтверджують розмір земельної ділянки.  
– Якщо, приміром, таку ділянку чоловік уже має, чи може він написати заяву, аби безоплатно отримати ще одну?
– Передача земельних ділянок безоплатно у власність громадян у межах норм, визначених законом (у селах – не більше 0,25 га, в селищах – до 0,15 га, в містах – до 0,1 га), провадиться один раз за кожним видом використання. Це передбачено пунктом 4 статті 116 Земельного кодексу.
– Якщо людині відмовили, але вона не згодна з таким рішенням?
– У разі відмови або якщо заяву взагалі залишили без розгляду, питання вирішується в судовому порядку. Так сказано в пункті 11 статті 118 Земельного кодексу.

Яндекс.Метрика
.Metrika counter -->