Ходить здорові

Хочете бути щасливими – будьте!

Продовження. Початов у ВК № 4–5 від 9 лютого 2012 р.

Національну ідею я сформулюю так: доб’ємося, щоб українці жили довго і щасливо
– Геронтологи стверджують, що понад 70% наших чоловіків мають біологічний вік на 10 років більший від фактичного. Чим це викликано?
– Тим, що у нас низький рівень життя, жахлива екологія, хвороби, шкідливі звички... Багато людей, які нас оточують, знають, що алкоголь – зло, але продовжують його вживати, знають, що адинамія шкідлива, але ведуть малорухливий спосіб життя, не займаються спортом, потім – хвороби, які невчасно діагностуються і неефективно лікуються, – все це і призводить до того, що старість в українців настає рано. Якщо філософськи підходити, то насправді старіння починається від самого запліднення яйцеклітини. Відбулося зачаття й почався біологічний відлік часу. І його стає все менше, менше і менше... У кожної людини в геномі записана своя програма, що вона, припустимо, повинна жити до 120 років. Але людина так влаштована, що своєю поведінкою і способом життя прискорює процес старіння. А українці – особливо. Тут і лінощі, і зловживання алкоголем, і незбалансоване харчування, тут і інфекції, і екологія, й бідність – і в результаті чоловіки у нас навіть живуть на 10 років менше, ніж жінки. Ми займаємо одну із задніх позицій за активністю й тривалістю життя. І це теж проблема. Наше суспільство старіє і, природно, сексуальні показники і здоров’я взагалі знижуються. Так що геронтологи правильно б’ють тривогу. Щось із нацією варто робити. Наші президенти кажуть, що нема національної ідеї. Так от, як на мене, її слід сформулювати так: доб’ємося, щоб українці жили довго й щасливо. Це національна ідея на багато років, навіть на століття вперед. Треба подолати і свідомість людей, і зробити сприятливою екологію, і щоб ліки у нас були повноцінними, щоб вони не були фальсифіковані, щоб лікарі були кваліфіковані, щоб була доступною своєчасна допомога. Бо часто ми спостерігаємо таке. Раніше до нас у клініку приїжджали із будь-якої точки Радянського Союзу. А якщо зараз говорити про Україну, то наведу такий випадок: я цікавлюсь у пацієнта: «Чому ви раніше не приїжджали?» – «Та, синку, грошей нема на те й на те, автобус до нас у село не ходить, і лікарня закрилася, навіть фельдшера нема»... Тобто ці всі речі зчеплені, взаємозв’язані.
– А на Київщині є хоч один заклад, подібний вашому, де лікують статеві розлади і недуги?
– За нашими розрахунками в кожній області повинен бути один лікар-сексопатолог на 250 тисяч населення і один лікар-андролог на 500 тисяч чоловіків. В обласній лікарні є і сексолог, і андролог.
– А десь по районах є такі спеціалісти?
– На Київщині, гадаю, що ні. А у таких потужних індустріальних областях, як Донецька, Луганська, Запорізька, є і в районах. Але ці лікарі частіше за все працюють при психдиспансерах або при великих соматичних лікарнях. І це справедливо. Тому що потрібно лікарів сконцентрувати і головне, щоб у них була діагностично-лікувальна база. Бо якщо її в лікаря нема, все закінчується на рівні розмов, як і тридцять років тому. Тут є ще одна проблема психологічного характеру. Чоловіки, як правило, приховують від оточуючих свою недугу. Якщо мужчина живе в маленькому місті, де всі всіх знають, то щойно він звернеться до лікаря зі своїми проблемами, завтра все місто буде в курсі. А значить, для сексології і андрології немає нічого поганого в тому, що лікарі концентруються у великому місті. Для інших спеціальностей це погано. Бо якщо у людини є якісь негаразди з внутрішніми органами, поки вона доїде до лікарні за 60, а то й за сто кілометрів, то може і вмерти.

Не вірте в чудеса з Інтернету
– У лікуванні будь-якої недуги дуже багато залежить від поінформованості пацієнтів, де і яку допомогу вони можуть отримати, а ще від достовірності такої інформації.
– 25 років тому, коли ми з вами робили перше інтерв’ю на тему сексології, це була велика подія. А зараз дня не минає, щоб хтось із телевізійників, радіожурналістів чи газетярів не побував у нас. І я вам скажу, що той інформаційний голод, який був, заповнюється. Погано, коли некваліфікованими спеціалістами, які сіють всілякі міфи. Одна з проблем, з якими лікарі-сексологи зобов'язані боротися, і я в тому числі як головний спеціаліст Міністерства охорони здоров’я, – це розвіювання міфів. А їх чимало. Особливо в Інтернеті. Наприклад, про те, що транссексуалісти – це так класно! «Запросто міняємо стать: чоловіка на жінку, жінку на чоловіка, і вони щасливі». Абсолютно не так. Це – величезне страждання у людини, великі переживання. А ще це складно з точки зору медицини – переформувати організм з чоловічого на жіночий. Надзвичайно складно. Або шириться міф про те, що мужчина мусить 24 години на добу бути здатним на інтимну близькість чи що розміри дітородного органу мають значення для сексуального задоволення. Все це неправда. Або міф про те, що існує таблетка, найчастіше якась харчова добавка, яка будь-кого зробить щасливим і сексуально активним на довгі роки. Такої таблетки не може бути взагалі. Бо в кожного своя проблема, свої захворювання, кожен індивідуальний у своїх статевих проявах. Тому не в таблетці справа.
– Можливо, ви маєте статистику, з яких районів Київщини до вас частіше звертаються люди?
– Хоч пацієнтів з Київської області у нас досить багато, такої статистики нема. Ми навіть не ставимо перед собою такої мети. Тому що ми є республіканським центром і до нас стікаються хворі незалежно від того, багато там їх чи мало. Це насамперед залежить від поінформованості людей, від можливості приїхати. Наприклад, виступаю я в одній із популярних газет, наприклад у «Вістях Київщини», розповідаю про якусь новинку, що з’явилася в нашій клініці. На другий-третій день маса дзвінків, в десятки разів більше звернень хворих. Минає якийсь час, і звернень стає менше, менше й менше. Тобто люди отримали свіжу інформацію й відреагували на неї. Часто навіть у Києві приходять пацієнти й зізнаються, що не знали, що у нас такий центр, де з десяти співробітників – чотири професори.
– Я також не знав про його існування. Тому розкажіть коротенько про ваш центр.
– Дев’ять років тому з благословення тодішнього президента Академії медичних наук Олександра Федоровича Возіанова – директора Інституту урології і нефрології, куди й зараз входить клініка сексопатології, на яку тоді інститут практично нічого не давав, я створив приватну клініку – Український інститут сексології та андрології. Запросив усіх своїх фахівців, які працювали в Інституті урології і яких знав багато років. Вони добре підготовлені. Із 10 співробітників 4 у ранзі професора, двоє з яких – професори-гінекологи. Ми займаємося і гінекологією, і сексологією, і андрологією. Я – керівник клініки в Інституті урології і генеральний директор приватної клініки. Мої консультації, так само як і консультації інших спеціалістів, перший раз безплатні. Чим це добре? Приходить людина й скаржиться на свої проблеми. Але вона обмежена в коштах. Я кажу, що в Інституті урології можна пройти такі-то обстеження, а ось таке – тільки у нас. Але це буде платно. Це гуманно. Ми поставили діагноз. Наприклад, у хворого рак передміхурової залози. Ми раком не займаємось, але його лікує клініка в Інституті урології. Я як співробітник Інституту урології переводжу хворого туди на безплатне ліжко. Ніякої проблеми нема. Або пацієнта, у якого є чим платити, не влаштовують умови в безплатній клініці: облізлі стіни, 6 чоловік у палаті, погано годують, бракує сучасних апаратів. Він хоче, щоб у нього був індивідуальний пост, щоб його гарно годували, щоб була сучасна апаратура. Офіційно платить за прайсом, де все відображено. Нічого не треба давати в кишеню лікарю. З цих коштів ми відраховуємо відсотки державі, сплачуємо за оренду приміщення й апаратури. А пацієнту забезпечуємо і належне харчування, і сучасне обладнання. За ці дев’ять років я відремонтував два поверхи, придбав сучасне обладнання, якого нема в Інституті урології. У нас навіть є зелений лазер, який застосовують при лікуванні доброякісної гіперплазії передміхурової залози. Але я його не купив, бо прилад дуже дорогий, а взяв в оренду на рік. В інституті подібного апарата нема. В Києві він є тільки у військовому госпіталі, де людей з вулиці також лікують за гроші. До речі, ціна у них така сама, як і у нас. Всі мої лікарі працюють в інститутській клініці на 0,75 ставки. А в приватній – у вільний від основної роботи час і отримують за це гідну зарплату. Тут вони ростуть як науковці, я їм оплачую зарубіжні відрядження. Приватна клініка видає свій професійний науковий журнал «Здоров’я мужчини», акредитований ВАКом. Тобто в принципі ми створюємо умови для розвитку науки. Зараз підписали з АМН договір про те, що ми будемо займатися наукою і фінансувати частину академічних досліджень. Тому що і в Академії, і в інституті дуже мале фінансування. Досить сказати, що в стаціонарі інституту на харчування виділяється 1 гривня на людину на день. А у нас повноцінне харчування, додатково фрукти, соки, мінеральна вода.

Щасливим чоловіка може зробити тільки жінка, яку він кохає
– До речі, в нашій газеті публікувалося інтерв’ю директора Інституту колоїдної хімії та хімії води академіка Владислава Гончарука, у якому він стверджує, що мінеральні води «Лужанська» і «Поляна квасова» через великий вміст бору небезпечні для чоловіків.
– Я не знаю такої інформації. Але у будь-якому випадку мінеральну воду слід уживати помірковано. Навіть якщо там бор буде в нормі, але ви питимете одну якусь мінеральну воду, яка має певний склад, то це невідворотно призведе до якихось порушень. З організму вимиватимуться одні солі, й відбуватиметься перенасичення іншими. Тому своїм пацієнтам я не призначаю якоїсь однієї води залежно від кислотності чи лужності сечі. А рекомендую 5 днів одну, 5 днів – іншу. Тим більше що нині є можливість маніпулювати.
– Свого часу в пресі була інформація про те, що мінеральна вода Товтринської гряди чистить навіть простату. Чи так це?
– Якщо примітивно підходити, що, мовляв, пийте тільки таку-то воду і їжте тільки цибулю і будете сексуально здорові, а ваша передміхурова залоза очиститься, – це неправильно. Тут повинен бути комплексний підхід. Або якщо сказати, що людина їстиме такі афродизіаки, як морська риба, і вона буде щасливою. Ні. Щасливим чоловіка може зробити лише жінка, яку він кохає. А морська риба тільки доповнить, створить платформу, щоб його органи й системи функціонували нормально. Якщо ви постійно харчуватиметеся продуктами, які рекомендують дієтологи як такі, що посилюють сексуальне здоров’я, але у вас не буде партнерки, то нічого не буде. І навпаки, у вас буде партнерка, яку ви кохаєте і яка вас кохає, ви сидітимете на картоплі, хлібі й воді, і будете щасливі.

Таблетки, яка зробить вас щасливим, не може бути в принципі
– Ігорю Івановичу, останнім часом по телебаченню рекламують дуже багато чудодійних препаратів, які лікують простатит та інші хвороби. Наскільки можна довіряти подібній рекламі?
– В жодному разі вірити не можна. Тому що, як правило, хороші препарати не рекламуються. Взагалі на Заході реклама ліків, навіть тих, які дійсно працюють, заборонена. А ці біодобавки, які привозять до нас і рекламують як чудодійні, досить часто не мають клінічного підкріплення. Все це голослівно: омолоджує передміхурову залозу, зупиняє ріст новоутворень у ній тощо. Все це пусте. Більше того – шкідливе. Будь-яке самолікування в сексології і андрології небезпечне. Оскільки немає двох людей, які мають однакові проблеми і однакові порушення. Тільки лікар, зробивши правильну глибоку діагностику, може призначити кожному пацієнту саме таке лікування, якого він потребує. Я закликаю не вірити таким обіцянкам, особливо якщо це стосується сексуального здоров’я. Бо таблетки, яка зробить вас щасливим, не може бути в принципі.
– Існує цілий ряд хвороб, які мають схожу симптоматику. Наприклад, цукровий діабет, запалення сечового міхура і простатит – всі вони викликають потребу дуже часто мочитися. Як тут людині розрізнити, що ж реально її турбує?
–  Єдиним правильним виходом буде звертання до лікаря. Якщо з’явилися відчуття, які знижують якість життя, не треба займатися самоаналізом. Адже, ви абсолютно праві, це може бути і діабет, і камені передміхурової залози, і простатит, і аденома, і рак простати, і навіть патологія нирки. Причин може бути багато. А справжню може встановити лише лікар. Уролог дивиться: сеча нормальна, УЗД показує, що простата в нормі. А в крові великий вміст цукру. Значить, причина всьому – цукровий діабет. А дуже часто в однієї й тієї ж людини може бути і цукровий діабет, і сечокислі порушення, і аденома передміхурової залози, і навіть камені в простаті. Тому як тільки ви відчуваєте зміни, які впливають на якість вашого життя, йдіть до лікаря, нехай виявляє причину недуги й призначає лікування. Іншого шляху просто не існує.
– Раніше вважалося, що той же простатит – хвороба людей, старших за 45 років. А зараз?
– Навпаки, простатит – це прерогатива молодих людей дітородного віку. Аденома – хвороба літніх, а рак – взагалі стареча хвороба. Але, на щастя, немає такої прямої залежності чи взаємозв’язку. Це три самостійних захворювання. Якщо чоловік має простатит, це зовсім не означає, що в нього буде рак чи аденома.
– Ми вже говорили про те, що більшість проблем у сексуальній сфері є наслідком взаємин між чоловіком і жінкою. Як будувати ці взаємини для того, щоб була сексуальна гармонія, при тому що у нас досить часто і соціальні проблеми, і крах надій та сподівань?
– Це проблема досить складна. Тут варто усвідомлювати, що сексуальна функція однаково важлива як для жіночого, так і для чоловічого здоров’я. Готових рецептів ніхто вам не зможе дати. Тому що кожна людина індивідуальна, у кожної свій світ і кожна навіть уявляє своє сексуальне життя по-різному. Для одного є бажаними гомосексуальні контакти, і він доводитиме, що найщасливіший, а для іншого такі стосунки взагалі неприйнятні й про них навіть мови не може бути... Тому побажання буде таким: якщо ви хочете бути щасливим, будьте. Експериментуйте, закохуйтесь. І найголовніша умова – це взаємне почуття любові між мужчиною й жінкою.

Антон ЩЕГЕЛЬСЬКИЙ

Яндекс.Метрика
.Metrika counter -->