Ходить здорові

 

Наталя ЗЕМНА: На шостий день, коли       чоловік розлІнувався, Бог ДЛЯ натхнення  послав ЙОму жінкУ
З Наталією Петрівною Земною ми зустрілися напередодні 8 Березня, тож наша розмова була про жінок, кохання, красу та дієти.
 – Жінка прийшла на Землю як натхнення для чоловіка. Свого часу Бог послав чоловіка у своєму образі і подобі творити добро на Землі. Чоловік день творив добро, другий, третій, четвертий… На п’ятий втомився, а на шостий розлінувався, і коли Бог побачив чоловіка в такому стані, то зрозумів: щось треба робити! Й вирішив послати йому натхнення в образі жінки. Тож саме від неї залежить, яким буде її чоловік. А наші українські жінки настільки кмітливі, працьовиті, талановиті, красиві, що я, об’їздивши 52 країни світу, кращих просто не зустрічала. 
Сьогодні вони вміють і одягтися гарно, й правильно себе представити, та я, спостерігаючи за жінками у різних країнах – у Франції, в арабському світі, раптом усвідомила, що нашим жінкам чогось таки бракує. Знаєте, як от до якогось святкового вбрання не вистачає малесенької дрібнички, прикраси, яка зверне увагу саме на цю жінку, так і українським жінкам не вистачає власної родзинки. Я довго думала, чого ж таки їм не вистачає, і побачила, що їм бракує усмішки. 
Наші жінки перестали усміхатися. Вони це роблять дуже рідко. Коли побачиш: чи в транспорті, чи десь у магазині, в установі – жінки похмурі… Навіть не похмурі, а заклопотані. У них у голові – всі оті проблеми. Іноді вони навіть забувають, що вони є натхненням, окрасою і що вони є тим натхненням навіть не чоловіка, а того добра, яке твориться на Землі. 
Піст зміцнює
імунітет
– І ви знаєте той рецепт, який змусить наших жінок усміхатися, аби знову перетворитися на оте натхнення для своїх чоловіків? 
– Насамперед жінка сама повинна усвідомлювати таку необхідність. Адже сучасна українська жінка – це не тільки господиня. Вона ще й працівник або навіть керівник якогось підприємства, тобто на жіночих плечах дуже важкий тягар у теперішній час. До того ж вона залишається ще й дружиною, матір’ю, є найпершим лікарем у сім’ї, другом і порадником для власного чоловіка. Але жінка, яка погано себе почуває, хворіє, усміхатися ніколи не буде. Вона усміхається, коли щаслива. 
– Зараз – не лише переддень жіночого свята, а й період Великого посту. З одного боку, початок весни – це авітаміноз і загострення всіх хронічних захворювань, з іншого – фактично дуже строга дієта. Чи не нашкодять собі ті, хто вирішив ретельно дотримуватися посту? 
– Насправді цей 40-денний піст, якщо поводитися правильно, допоможе укріпити імунітет. Особисто я зараз отримую на кухні багато позитивних емоцій. Вчора зварила пісний борщ з грибами, сьогодні – квасоляний суп, теж з грибами. Приготувала буряк – в іншу пору його ж нечасто варять і подають до столу, а він дуже корисний для нашого організму… Завтра, можливо, будуть страви з капусти. Під час посту також слід споживати більше олії. Про свиняче сало й усе, до чого ми звикли, краще забути. Кажуть, що в піст 30 днів людина очищає свій організм, а 10 – мозок, але від першого дня й до останнього, дотримуючись усіх його вимог, людина очищає свою душу. Особливо це стосується поганих звичок, які сьогодні є в тому числі й у багатьох жінок. Куріння, алкогольні напої, брутальна лайка – про все це на період посту, а краще й назавжди треба забути. 
Що ж до авітамінозу й стану здоров’я, то в цей період, відмовляючись від важкої їжі, на перетравлення якої людський організм витрачає дуже багато енергії, ми насправді розвантажуємо організм, очищаємо його, тим самим даючи можливість оновитися й накопичити додаткову енергію, не витрачаючи її на зайву роботу. По-перше, у рослинній їжі, яка переважає в цей період, дуже багато вітамінів, треба лише правильно готувати продукти. По-друге, велике значення має спосіб життя людини: якщо ви мало рухаєтеся, проблем зі здоров’ям буде набагато більше, в тому числі й зайва вага. Малорухливий спосіб життя зазвичай призводить до застоїв в усіх органах і системах людського організму, а звідси – й усі наші хвороби.  
А про імунітет треба думати не тоді, коли йдеш до аптеки, шукаючи якусь таблетку чи інший чудодійний засіб для його посилення. У кожної хорошої господині, щоб ви знали, імунітет – на столі. Чому? Бо 75% його знаходиться де? У шлунково-кишковому тракті. А всі шлунково-кишкові хвороби де ми беремо? Черпаємо своєю власною ложкою на своєму столі з миски. Саме звідти йде більшість захворювань. Тож, аби навесні підсилити свій імунітет, щонайперше – треба очистити організм. А піст цьому якраз і сприяє. Якщо ж раніше ви надто зашлакували свій шлунок, потрібно особливу увагу звернути на приправи, якими українці користувалися здавна. Це – кориця, кардамон, петрушка, кріп, селера й багато інших… 
– Але ж є люди, які просто не уявляють свого життя без м’ясної їжі. Що б ви порадили їм? 
– Якщо ми в цю пору не споживаємо м’яса – а для імунітету воно потрібне, але не півтора-два кілограми щодня, а всього 100 грамів, – варто їсти продукти, які його замінюють. Про те, що тваринні жири замінюються олією, я вже сказала. А ось замість м’яса беремо гриби: вони дуже потрібні людині, тому що покращують роботу кровотворної системи. Тобто якщо в організмі людини достатня кількість усіх мікроелементів, вітамінів, білків, які знаходяться у грибах, у неї нормально працюють кровотворні органи, а це вже – надійна профілактика тяжких захворювань крові, аж до лейкозів. 
Під час посту замість м’яса також споживають квасолю. Саме вона містить білки, які підсилюють імунітет. І, звичайно ж, організму необхідна достатня кількість води. Однак – чистої, нормальної, а не у пляшках, якій зараз віддають перевагу чимало українців. Я хочу відверто сказати, що вода у пляшках – то вже зіпсована. Обережними треба бути і з мінеральними водами, бо вони насправді – лікувальні. Не всі ж ми знаємо, яких саме мінералів не вистачає в організмі, а яких – надлишок. Приміром, у людини може бути остеохондроз, а вона ще й питиме мінеральну воду, насичену кальцієм, і так ще більше собі нашкодить. Тому вживання мінеральної води – тільки після консультації з лікарем. Недарма ж і ми в аптеках «Зелена планета» теж маємо консультантів, які завжди порадять людині, як поводитися, маючи певне захворювання. Скажімо, які ліки підібрати, якої дієти дотримуватися, які чаї чи напої краще пити… 
Кожна жінка як берегиня власної родини повинна також знати, що дуже обережно варто поводитися із йодованими продуктами, які нині дуже сильно рекламують. А все тому, що йод людині показано далеко не завжди. І не кожна людина знає, скільки йоду не вистачає її організмові. Окрім того, його достатньо у здоровій їжі. Наші предки навіть не уявляли, що таке захворювання щитовидної залози, що таке брак або надлишок йоду. А секрет у тому, що вони щодня їли борщ. У ньому обов’язково був буряк, бо український борщ – червоний, і тієї кількості буряка, яка споживалася в борщі, вистачало, щоб організм регулярно поповнювався потрібною кількістю йоду і нормально працювала щитовидна залоза. 
Кохання вважати
хворобою просто гріх
– Наталіє Петрівно, весна – це передусім період кохання, хоч існує думка, що це – теж хвороба. Що ви скажете з цього приводу? І якщо вважати, що кохання – це хвороба, то чи існують ліки від нього? 
– Я не вважаю, що це – хвороба. Як можна назвати хворобою стан, коли у людини виникають світлі почуття? Хвороба – це завжди щось темне, негативне, якась поломка в організмі, удар, нервовий зрив, фізичне або розумове виснаження, той же авітаміноз. А почуття кохання називати хворобою, мені здається, просто гріх. Воно може бути і хворобливим – тоді, коли немає взаємності, але людина, яка любить, здатна на будь-які жертви. Якщо б мене спитали, яка жінка найкрасивіша на світі, я б відповіла: закохана. Тож саме напередодні 8 Березня я хочу побажати всім жінкам Київщини тільки взаємного кохання – і тоді вони зможуть бути по-справжньому щасливими. Бо саме невзаємні почуття завдають страждання й величезного болю. 
– Чи було у вашому житті справжнє кохання? 
– А хто його знає, яке воно було – справжнє чи несправжнє (замислилась. – Ред.)… Звичайно, було. Жіноче серце – воно завжди прагне кохання, бо це для жінки – стимул до життя. Закохана жінка здатна зробити те, що не під силу десяти чоловікам. А жодна жінка не може прожити на Землі, жодного разу не закохавшись по-справжньому. Я з Данилом Никифоровичем Зубицьким прожила 20 років – і не скажу, що там не було любові, там було велике сильне кохання. Аж до того часу, допоки я не пішла працювати день і ніч і в наше подружнє життя не втрутилась інша жінка. Йому було 72, їй – усього 36… Мені було дуже боляче, та я зуміла знайти в собі силу волі, щоб нормально вчинити і просто відійти вбік. І та жінка, яка прийшла, забравши в мене чоловіка, саме як жінка для мене не існує. 
– І що, навіть не було бажання помститися? 
– Річ у тім, що навіть якщо мені хтось робить боляче, я ніколи не відгукуюсь помстою. Колись давно баба Настя, яка вчила мене розпізнавати природу, розповідала про цілющі властивості кожної травинки, говорила, що помста спопеляє душу. Ніколи не мсти! Відійди. Побажай людині добра. От так, каже, як дають гарбуз на весіллі, правда? Всі ж чомусь вважають, що дівчина, яка підносить хлопцеві гарбуза, бажає йому чогось поганого. Анітрохи! Гарбуз, якщо хочете, – це символ чоловічого здоров’я й моці. От вона йому бажає здоров’я, щастя, наснаги, сили чоловічої – і знайти своє щастя, свою долю. А ми думаємо, що якщо гарбуз – то це так погано. Ті чоловіки, котрі їдять гарбуз і гарбузове насіння, якраз не хворіють на простатити, у них немає аденоми.  
Вік людини
залежить від
способу її життя
– У нашій країні біологічний вік людей набагато вищий, аніж паспортний. Чи можна за допомогою природних засобів якось його зменшити? 
– Ви знаєте, не завжди – це дуже сильно залежить від способу життя людини і її світосприйняття. Я зустрічалася з одним лікарем, який добре знається на цьому. Так от, він визначав мій біологічний вік: у паспорті я вже маю 70, а біологічний – усього 40–45 років. Чому? Та тому, що мені просто ніколи думати про старість, я постійно працюю, знаходжусь у русі, їжджу по Україні, зустрічаюсь із людьми, виступаю на телебаченні, на радіо, випускаю газету… І при цьому відчуваю, що в мене ще є сили й усміхнутися людям. Тобто, як на мене, найвагоміший секрет – людина повинна постійно рухатися, а не вести сидячий спосіб життя. Далі – свіже повітря, чиста вода і корисна їжа. У мене, наприклад, город, я вирощую свою картоплю, гарбузи, буряки, цибулю. Але мало мати якісні продукти – кожна жінка ще повинна знати, як правильно приготувати ту чи іншу страву, не переварювати й не пересмажувати продукти, щоб зберігати у них, особливо рослинного походження, все те, що закладено природою. І ще одне важливе правило – навчитися самій і навчити власну родину правильно споживати їжу: не похапцем, а ретельно пережовуючи. Недарма ж українці, сідаючи до столу, зазвичай кажуть: «Смачного!» Смакові рецептори знаходяться тільки у роті – не у шлунку чи стравоході, та й багато корисних речовин, той же вітамін С, засвоюються саме через слизову оболонку рота, тому їсти треба, не поспішаючи. 
А тим, у кого біологічний вік таки вищий від хронологічного (що поробиш – життя в українців важке!), я б порадила скористатися природними засобами, здатними затримати процес старіння. Йдеться передусім про жіночі й чоловічі трави. Жінка може продовжити собі молодість, споживаючи рослини, котрі містять у собі жіночий фітогормон. Це материнка, липа – цей фітогормон знаходиться у її квітах, тож двічі на рік чай з липи слід пити по місяцю-півтора. А ось від захоплення зеленим чаєм варто утриматись – він провокує у жінок, особливо у молодих, дуже багато жіночих захворювань. А у дівчат часто бувають дуже болючі місячні. До жіночих трав належить і меліса (чоловікам чаєм з нею захоплюватися не варто), ожина, білі айстри. 
Та жінка, думаючи про свою молодість, не повинна забувати і про того чоловіка, який знаходиться поруч з нею. Чоловічі фітогормони, які продовжують молодість сильній статі, – теж у рослинах: це іван-чай, миколайчики, кісточки граната (їх треба висушити, перемолоти – і потім робити чоловікам каву), чорнобривці, будь-які квіти червоного кольору, а ще – пастернак, кріп, селера… Тобто тримати свій біологічний вік у нормі – це справжнє мистецтво, котре насправді під силу кожній нашій жінці. 
При виснаженні
зарадить селера
– А які саме захворювання, не кажучи про застуди, дістають людей з приходом весни? 
– Дуже багато загострень хронічних захворювань. Якщо була виразка шлунка і людина не вилікувала її нормально, то, звичайно, навесні буде загострення. Якщо хворі суглоби, теж саме. Сказане стосується і проблем із судинами. Одним словом, усі хронічні хвороби навесні піднімають голову, тому що людський організм слабне, а тут перепади температур, тиску, організму важко швидко пристосуватися до таких змін – і він дає збої. 
Жіночий організм – якщо він не стомлений і не виснажений, – як і вся природа, навесні готується до розквіту, до оновлення. Проте жінка незалежно від віку залишається вразливою. І особливо навесні. Це залежить від стану її гормональної системи, від наявності різних захворювань. Якщо у жінки хвора щитовидна чи підшлункова залоза або й обидві зразу, а між ними ж знаходиться клубок нервів – сонячне сплетіння, вона з приходом весни відчує погіршення здоров’я. Часто починаються нервові зриви, загальне виснаження, вона погано спить, постійно стомлена, тому допомагати собі потрібно тоді, коли захворювання тільки починаються, а не доводити їх до хронічного стану. 
Якщо вас діймає втомлюваність, не відмовляйтеся від селери: корисні й листки, і пагони, й корені. Її можна споживати в салатах, як приправу до м’ясних, рибних та овочевих страв. І ви відчуєте, як покращилася робота серцево-судинної системи, як у вас покращиться сон, і ви станете набагато спокійнішими. При фізичному виснаженні, ослабленні після хвороби краще пити не каву, а сік селери: одну-дві чайні ложки тричі на день. За три дні ви відчуєте себе краще. 
Можна робити й так: дві столові ложки подрібненого кореня селери залити літром колодязної води, настояти ніч. Вранці процідити і приймати по півсклянки три-чотири рази на день. Ці ліки мають сечогінну, протизапальну й заспокійливу дії. Корисна селера і літнім людям – вона їм допоможе поліпшити водно-сольовий обмін, особливою якщо таке порушення супроводжується ожирінням, подагрою та ревматизмом.
– Наш уряд підняв для жінок пенсійний вік, але ж вони й так ледь дочікуються пенсії – й часто саме через букет хвороб, які мають. Як ви оцінюєте цю реформу? 
– А як її може оцінювати будь-яка нормальна людина?! Звісно, украй негативно. Чому? Та тому, що, буваючи в інших країнах – у Китаї, Кореї, інших східних, я бачила, як тамтешні уряди дбають про жінок. В основному там жінка працює до 45 років, а потім має можливість іти на пенсію. Причому вона ще молода, може присвятити себе родині – чоловікові, дітям, онукам, може дозволити собі мандрувати світом, якщо їй цього хочеться. Там усе для неї: вона отримує нормальну пенсію, таку, щоб можна було жити й не думати, що сьогодні хліб є, а завтра вже й невідомо, за що його купити. А в нас що? На пенсію жінка виходить у стані висмоктаного лимона. І якщо на людях вона ще намагається триматися, то вдома почувається не найкраще. І при цьому уряд почав розповідати, що наші жінки дуже довго живуть, тож, мовляв, усі свої проблеми ми вирішимо, піднявши для них пенсійний вік. Ну хіба не ганьба?! Це просто підло й підступно щодо жінки, її здоров’я і взагалі – самої сутності жінки. 
– От ви сказали, що навесні часто загострюються в тому числі й шлунково-кишкові захворювання. А чи правда, що настоянка хрону здатна вилікувати гастрит, а квашена капуста – виразку шлунка? 
– А навіщо з хрону робити настоянку? Настій! У наших предків завжди у відрі плавав корінець хрону. Чи трилітрова банка – і корінець хрону. І тією водою справді користувалися для того, щоб лікувати шлунок. Аналізуючи скарги людей, які приходять до наших аптек, можу сказати, що більшість гастритів – з пониженою кислотністю, з пониженою секреторною діяльністю. А хрін тонізує і шлунок, й підшлункову залозу, і печінку. Тому хрін буде корисним усім, у кого атонія, опущений шлунок. Його можна давати й дітям, які мають проблеми зі шлунком. Гіпоацидні гастрити лікуються і за допомогою капусти. Вона підсилює секреторну діяльність шлунка. Але не завжди потрібна саме квашена. Якщо у людини проблеми зі шлунком, спершу треба дізнатись, яка кислотність. І обов’язково порадитись із лікарем, бо важлива не тільки сама дієта, а й навіть те, які приправи людина використовуватиме до страв. 
Якщо відчуваєте печію після прийому їжі, при нахилянні, потрібно тонізувати шлунок. Допоможе чай із листя чорної смородини або подорожника: 1 чайну ложку на 1 склянку окропу, пити по чверті склянки 4 рази на день. Упродовж двох-трьох тижнів вилікуєте свій шлунок. Цією рослиною можна лікувати також печінку (запарювати – 1 ст. ложку листя смородини, 2 ст. ложки лісової суниці, 1 ст. ложку парила звичайного, 1 ст. ложку подорожника, вживати чай упродовж трьох тижнів). На тиждень зробити перерву, потім лікування продовжити. Обов’язково відмовитися від уживання зеленого чаю. 
Не відмовляйтеся від кропиви
і кульбаби
– Скоро з’явиться перша зелень – що саме і як варто використовувати з максимальною користю для себе? 
– Найперше – це кропива: з нею можна варити зелений борщ, але найкорисніше – брати її перші зелені листочки для салату. А чому не звернути нам свою увагу на перші листочки грициків, на кульбабу, на цикорій? Все це теж годиться для салату. А потім посіяти на городі лободу – вона дуже швидко росте і просто незамінна як джерело вітамінів. Так що кожна господиня повинна думати про те, щоб страва була живою на столі. Як, скажімо, можна наситити людський організм енергією сонця? Сонячний же промінчик зубами не вкусиш! А ось якраз для того, щоб почерпнути цю енергію, треба споживати зелені листочки. Хлорофіл – той, що міститься в зеленому листі, ото і є сонячна енергія. І якщо стіл у господині зелений, значить, він живий.  
– Давайте знову повернемося сьогодні до жінки, її проблем і потреб. Жінку важко уявити без косметичних засобів: які трави тут можуть прийти їй на допомогу? 
– От ми говорили про ту ж липу: заварила її, чай випила, частина заварки лишилася, постав її – нехай настоюється, аж поки не утвориться густа маса, схожа на кисіль. Ось цим корисно змащувати шкіру. А як косметичні засоби можна використовувати практично все, що є в жінки під рукою на кухні: огірки, помідори… Усі вітамінні засоби повинні бути на обличчі, хіба що червоний буряк для цього не підходить! Навіть сік цибулі знадобиться! Ним добре підживлювати волосся, коли воно погано росте. 
– А що б ви порадили тим жінкам, які, бажаючи схуднути, виснажують себе різноманітними дієтами, проте бажаного ефекту не досягають? 
– Для того щоби мати нормальну вагу, слід визначити справжню причину надлишкової. Іноді в жінки жиру немає, а накопичилася вода, бо погано працюють нирки. Причому надлишки рідини можуть вимірюватися одним-двома відрами, а це – 15–20 кілограмів зайвої ваги. І якщо не вилікувати нирки, жодна дієта не допоможе! Тож за умови надлишкової ваги насамперед треба звернутись до лікаря, з'ясувати причину порушення, яке є в організмі, й вилікувати його, а потім уже приводити в норму вагу. 
Але найперше правило для тих жінок, які хочуть мати стрункий вигляд, – не переїдати. Найкраще їсти по 4-5 разів щодня, але потроху. Якщо ж жінка переїдатиме, вживатиме солодощі, захоплюватиметься борошняними виробами, про схуднення краще забути – не допоможе нічого. З віком потрібно тримати себе у рамках й знати, від чого варто відмовитися. Виснажливі дієти не потрібні, якщо ви не будете їсти після шостої вечора і багато рухатиметесь упродовж дня. 
Валерія Калиновська
Щоб забути про сигарети 
Дві столові ложки подорожника залийте двома склянками окропу і настоюйте. Вживайте по чверті склянки 8 разів на день. Курс лікування – 12 днів. Після такого лікування потягу до куріння не буде. Якщо ж знову захочеться курити, пожуйте корінь аїру. Щоправда, він дуже гіркий. Не зможете його жувати, замініть коренем селери – вона містить нікотинову кислоту, якої багато в тютюні.
Для схуднення 
Допоможе чай із гілок яблуні. Адже це дерево налагоджує обмін речовин в організмі. До такого чаю можна додавати материнку, листя ожини. Якщо хворий шлунок (розтягнутий, опущений, понижена кислотність, хвора підшлункова залоза), то може розвинутися цукровий діабет. Тому для профілактики розвитку цієї недуги буде помічним чай із гілок вишні. Такий чай також дають дітям, в яких є глисти, лямбліозний холецистит.
Любі наші жінки! Любіть себе – і тоді вас любитимуть усі: чоловіки, діти, друзі, колеги. А напередодні нашого жіночого свята я всім вам бажаю здоров’я, наснаги, внутрішнього спокою і жіночого тепла – такого, якого вистачить усім, кого ви любите, яке, повертаючись, зробить вас по-справжньому щасливими. Щастя вам жіночого!

Наталя ЗЕМНА: На шостий день, коли чоловік розлІнувався, Бог ДЛЯ натхнення послав ЙОму жінкУ

 

З Наталією Петрівною Земною ми зустрілися напередодні 8 Березня, тож наша розмова була про жінок, кохання, красу та дієти.

 

 – Жінка прийшла на Землю як натхнення для чоловіка. Свого часу Бог послав чоловіка у своєму образі і подобі творити добро на Землі. Чоловік день творив добро, другий, третій, четвертий… На п’ятий втомився, а на шостий розлінувався, і коли Бог побачив чоловіка в такому стані, то зрозумів: щось треба робити! Й вирішив послати йому натхнення в образі жінки. Тож саме від неї залежить, яким буде її чоловік. А наші українські жінки настільки кмітливі, працьовиті, талановиті, красиві, що я, об’їздивши 52 країни світу, кращих просто не зустрічала. 

Сьогодні вони вміють і одягтися гарно, й правильно себе представити, та я, спостерігаючи за жінками у різних країнах – у Франції, в арабському світі, раптом усвідомила, що нашим жінкам чогось таки бракує. Знаєте, як от до якогось святкового вбрання не вистачає малесенької дрібнички, прикраси, яка зверне увагу саме на цю жінку, так і українським жінкам не вистачає власної родзинки. Я довго думала, чого ж таки їм не вистачає, і побачила, що їм бракує усмішки. 

Наші жінки перестали усміхатися. Вони це роблять дуже рідко. Коли побачиш: чи в транспорті, чи десь у магазині, в установі – жінки похмурі… Навіть не похмурі, а заклопотані. У них у голові – всі оті проблеми. Іноді вони навіть забувають, що вони є натхненням, окрасою і що вони є тим натхненням навіть не чоловіка, а того добра, яке твориться на Землі. 

 

Піст зміцнює імунітет

– І ви знаєте той рецепт, який змусить наших жінок усміхатися, аби знову перетворитися на оте натхнення для своїх чоловіків? 

– Насамперед жінка сама повинна усвідомлювати таку необхідність. Адже сучасна українська жінка – це не тільки господиня. Вона ще й працівник або навіть керівник якогось підприємства, тобто на жіночих плечах дуже важкий тягар у теперішній час. До того ж вона залишається ще й дружиною, матір’ю, є найпершим лікарем у сім’ї, другом і порадником для власного чоловіка. Але жінка, яка погано себе почуває, хворіє, усміхатися ніколи не буде. Вона усміхається, коли щаслива. 

– Зараз – не лише переддень жіночого свята, а й період Великого посту. З одного боку, початок весни – це авітаміноз і загострення всіх хронічних захворювань, з іншого – фактично дуже строга дієта. Чи не нашкодять собі ті, хто вирішив ретельно дотримуватися посту? 

– Насправді цей 40-денний піст, якщо поводитися правильно, допоможе укріпити імунітет. Особисто я зараз отримую на кухні багато позитивних емоцій. Вчора зварила пісний борщ з грибами, сьогодні – квасоляний суп, теж з грибами. Приготувала буряк – в іншу пору його ж нечасто варять і подають до столу, а він дуже корисний для нашого організму… Завтра, можливо, будуть страви з капусти. Під час посту також слід споживати більше олії. Про свиняче сало й усе, до чого ми звикли, краще забути. Кажуть, що в піст 30 днів людина очищає свій організм, а 10 – мозок, але від першого дня й до останнього, дотримуючись усіх його вимог, людина очищає свою душу. Особливо це стосується поганих звичок, які сьогодні є в тому числі й у багатьох жінок. Куріння, алкогольні напої, брутальна лайка – про все це на період посту, а краще й назавжди треба забути. 

Що ж до авітамінозу й стану здоров’я, то в цей період, відмовляючись від важкої їжі, на перетравлення якої людський організм витрачає дуже багато енергії, ми насправді розвантажуємо організм, очищаємо його, тим самим даючи можливість оновитися й накопичити додаткову енергію, не витрачаючи її на зайву роботу. По-перше, у рослинній їжі, яка переважає в цей період, дуже багато вітамінів, треба лише правильно готувати продукти. По-друге, велике значення має спосіб життя людини: якщо ви мало рухаєтеся, проблем зі здоров’ям буде набагато більше, в тому числі й зайва вага. Малорухливий спосіб життя зазвичай призводить до застоїв в усіх органах і системах людського організму, а звідси – й усі наші хвороби.  

А про імунітет треба думати не тоді, коли йдеш до аптеки, шукаючи якусь таблетку чи інший чудодійний засіб для його посилення. У кожної хорошої господині, щоб ви знали, імунітет – на столі. Чому? Бо 75% його знаходиться де? У шлунково-кишковому тракті. А всі шлунково-кишкові хвороби де ми беремо? Черпаємо своєю власною ложкою на своєму столі з миски. Саме звідти йде більшість захворювань. Тож, аби навесні підсилити свій імунітет, щонайперше – треба очистити організм. А піст цьому якраз і сприяє. Якщо ж раніше ви надто зашлакували свій шлунок, потрібно особливу увагу звернути на приправи, якими українці користувалися здавна. Це – кориця, кардамон, петрушка, кріп, селера й багато інших… 

– Але ж є люди, які просто не уявляють свого життя без м’ясної їжі. Що б ви порадили їм? 

– Якщо ми в цю пору не споживаємо м’яса – а для імунітету воно потрібне, але не півтора-два кілограми щодня, а всього 100 грамів, – варто їсти продукти, які його замінюють. Про те, що тваринні жири замінюються олією, я вже сказала. А ось замість м’яса беремо гриби: вони дуже потрібні людині, тому що покращують роботу кровотворної системи. Тобто якщо в організмі людини достатня кількість усіх мікроелементів, вітамінів, білків, які знаходяться у грибах, у неї нормально працюють кровотворні органи, а це вже – надійна профілактика тяжких захворювань крові, аж до лейкозів. 

Під час посту замість м’яса також споживають квасолю. Саме вона містить білки, які підсилюють імунітет. І, звичайно ж, організму необхідна достатня кількість води. Однак – чистої, нормальної, а не у пляшках, якій зараз віддають перевагу чимало українців. Я хочу відверто сказати, що вода у пляшках – то вже зіпсована. Обережними треба бути і з мінеральними водами, бо вони насправді – лікувальні. Не всі ж ми знаємо, яких саме мінералів не вистачає в організмі, а яких – надлишок. Приміром, у людини може бути остеохондроз, а вона ще й питиме мінеральну воду, насичену кальцієм, і так ще більше собі нашкодить. Тому вживання мінеральної води – тільки після консультації з лікарем. Недарма ж і ми в аптеках «Зелена планета» теж маємо консультантів, які завжди порадять людині, як поводитися, маючи певне захворювання. Скажімо, які ліки підібрати, якої дієти дотримуватися, які чаї чи напої краще пити… 

Кожна жінка як берегиня власної родини повинна також знати, що дуже обережно варто поводитися із йодованими продуктами, які нині дуже сильно рекламують. А все тому, що йод людині показано далеко не завжди. І не кожна людина знає, скільки йоду не вистачає її організмові. Окрім того, його достатньо у здоровій їжі. Наші предки навіть не уявляли, що таке захворювання щитовидної залози, що таке брак або надлишок йоду. А секрет у тому, що вони щодня їли борщ. У ньому обов’язково був буряк, бо український борщ – червоний, і тієї кількості буряка, яка споживалася в борщі, вистачало, щоб організм регулярно поповнювався потрібною кількістю йоду і нормально працювала щитовидна залоза. 

 

Кохання вважати хворобою просто гріх

– Наталіє Петрівно, весна – це передусім період кохання, хоч існує думка, що це – теж хвороба. Що ви скажете з цього приводу? І якщо вважати, що кохання – це хвороба, то чи існують ліки від нього? 

– Я не вважаю, що це – хвороба. Як можна назвати хворобою стан, коли у людини виникають світлі почуття? Хвороба – це завжди щось темне, негативне, якась поломка в організмі, удар, нервовий зрив, фізичне або розумове виснаження, той же авітаміноз. А почуття кохання називати хворобою, мені здається, просто гріх. Воно може бути і хворобливим – тоді, коли немає взаємності, але людина, яка любить, здатна на будь-які жертви. Якщо б мене спитали, яка жінка найкрасивіша на світі, я б відповіла: закохана. Тож саме напередодні 8 Березня я хочу побажати всім жінкам Київщини тільки взаємного кохання – і тоді вони зможуть бути по-справжньому щасливими. Бо саме невзаємні почуття завдають страждання й величезного болю. 

– Чи було у вашому житті справжнє кохання? 

– А хто його знає, яке воно було – справжнє чи несправжнє (замислилась. – Ред.)… Звичайно, було. Жіноче серце – воно завжди прагне кохання, бо це для жінки – стимул до життя. Закохана жінка здатна зробити те, що не під силу десяти чоловікам. А жодна жінка не може прожити на Землі, жодного разу не закохавшись по-справжньому. Я з Данилом Никифоровичем Зубицьким прожила 20 років – і не скажу, що там не було любові, там було велике сильне кохання. Аж до того часу, допоки я не пішла працювати день і ніч і в наше подружнє життя не втрутилась інша жінка. Йому було 72, їй – усього 36… Мені було дуже боляче, та я зуміла знайти в собі силу волі, щоб нормально вчинити і просто відійти вбік. І та жінка, яка прийшла, забравши в мене чоловіка, саме як жінка для мене не існує. 

– І що, навіть не було бажання помститися? 

– Річ у тім, що навіть якщо мені хтось робить боляче, я ніколи не відгукуюсь помстою. Колись давно баба Настя, яка вчила мене розпізнавати природу, розповідала про цілющі властивості кожної травинки, говорила, що помста спопеляє душу. Ніколи не мсти! Відійди. Побажай людині добра. От так, каже, як дають гарбуз на весіллі, правда? Всі ж чомусь вважають, що дівчина, яка підносить хлопцеві гарбуза, бажає йому чогось поганого. Анітрохи! Гарбуз, якщо хочете, – це символ чоловічого здоров’я й моці. От вона йому бажає здоров’я, щастя, наснаги, сили чоловічої – і знайти своє щастя, свою долю. А ми думаємо, що якщо гарбуз – то це так погано. Ті чоловіки, котрі їдять гарбуз і гарбузове насіння, якраз не хворіють на простатити, у них немає аденоми.  

 

Вік людини залежить від способу її життя

– У нашій країні біологічний вік людей набагато вищий, аніж паспортний. Чи можна за допомогою природних засобів якось його зменшити? 

– Ви знаєте, не завжди – це дуже сильно залежить від способу життя людини і її світосприйняття. Я зустрічалася з одним лікарем, який добре знається на цьому. Так от, він визначав мій біологічний вік: у паспорті я вже маю 70, а біологічний – усього 40–45 років. Чому? Та тому, що мені просто ніколи думати про старість, я постійно працюю, знаходжусь у русі, їжджу по Україні, зустрічаюсь із людьми, виступаю на телебаченні, на радіо, випускаю газету… І при цьому відчуваю, що в мене ще є сили й усміхнутися людям. Тобто, як на мене, найвагоміший секрет – людина повинна постійно рухатися, а не вести сидячий спосіб життя. Далі – свіже повітря, чиста вода і корисна їжа. У мене, наприклад, город, я вирощую свою картоплю, гарбузи, буряки, цибулю. Але мало мати якісні продукти – кожна жінка ще повинна знати, як правильно приготувати ту чи іншу страву, не переварювати й не пересмажувати продукти, щоб зберігати у них, особливо рослинного походження, все те, що закладено природою. І ще одне важливе правило – навчитися самій і навчити власну родину правильно споживати їжу: не похапцем, а ретельно пережовуючи. Недарма ж українці, сідаючи до столу, зазвичай кажуть: «Смачного!» Смакові рецептори знаходяться тільки у роті – не у шлунку чи стравоході, та й багато корисних речовин, той же вітамін С, засвоюються саме через слизову оболонку рота, тому їсти треба, не поспішаючи. 

А тим, у кого біологічний вік таки вищий від хронологічного (що поробиш – життя в українців важке!), я б порадила скористатися природними засобами, здатними затримати процес старіння. Йдеться передусім про жіночі й чоловічі трави. Жінка може продовжити собі молодість, споживаючи рослини, котрі містять у собі жіночий фітогормон. Це материнка, липа – цей фітогормон знаходиться у її квітах, тож двічі на рік чай з липи слід пити по місяцю-півтора. А ось від захоплення зеленим чаєм варто утриматись – він провокує у жінок, особливо у молодих, дуже багато жіночих захворювань. А у дівчат часто бувають дуже болючі місячні. До жіночих трав належить і меліса (чоловікам чаєм з нею захоплюватися не варто), ожина, білі айстри. 

Та жінка, думаючи про свою молодість, не повинна забувати і про того чоловіка, який знаходиться поруч з нею. Чоловічі фітогормони, які продовжують молодість сильній статі, – теж у рослинах: це іван-чай, миколайчики, кісточки граната (їх треба висушити, перемолоти – і потім робити чоловікам каву), чорнобривці, будь-які квіти червоного кольору, а ще – пастернак, кріп, селера… Тобто тримати свій біологічний вік у нормі – це справжнє мистецтво, котре насправді під силу кожній нашій жінці. 

 

При виснаженні зарадить селера

– А які саме захворювання, не кажучи про застуди, дістають людей з приходом весни? 

– Дуже багато загострень хронічних захворювань. Якщо була виразка шлунка і людина не вилікувала її нормально, то, звичайно, навесні буде загострення. Якщо хворі суглоби, теж саме. Сказане стосується і проблем із судинами. Одним словом, усі хронічні хвороби навесні піднімають голову, тому що людський організм слабне, а тут перепади температур, тиску, організму важко швидко пристосуватися до таких змін – і він дає збої. 

Жіночий організм – якщо він не стомлений і не виснажений, – як і вся природа, навесні готується до розквіту, до оновлення. Проте жінка незалежно від віку залишається вразливою. І особливо навесні. Це залежить від стану її гормональної системи, від наявності різних захворювань. Якщо у жінки хвора щитовидна чи підшлункова залоза або й обидві зразу, а між ними ж знаходиться клубок нервів – сонячне сплетіння, вона з приходом весни відчує погіршення здоров’я. Часто починаються нервові зриви, загальне виснаження, вона погано спить, постійно стомлена, тому допомагати собі потрібно тоді, коли захворювання тільки починаються, а не доводити їх до хронічного стану. 

Якщо вас діймає втомлюваність, не відмовляйтеся від селери: корисні й листки, і пагони, й корені. Її можна споживати в салатах, як приправу до м’ясних, рибних та овочевих страв. І ви відчуєте, як покращилася робота серцево-судинної системи, як у вас покращиться сон, і ви станете набагато спокійнішими. При фізичному виснаженні, ослабленні після хвороби краще пити не каву, а сік селери: одну-дві чайні ложки тричі на день. За три дні ви відчуєте себе краще. 

Можна робити й так: дві столові ложки подрібненого кореня селери залити літром колодязної води, настояти ніч. Вранці процідити і приймати по півсклянки три-чотири рази на день. Ці ліки мають сечогінну, протизапальну й заспокійливу дії. Корисна селера і літнім людям – вона їм допоможе поліпшити водно-сольовий обмін, особливою якщо таке порушення супроводжується ожирінням, подагрою та ревматизмом.

– Наш уряд підняв для жінок пенсійний вік, але ж вони й так ледь дочікуються пенсії – й часто саме через букет хвороб, які мають. Як ви оцінюєте цю реформу? 

– А як її може оцінювати будь-яка нормальна людина?! Звісно, украй негативно. Чому? Та тому, що, буваючи в інших країнах – у Китаї, Кореї, інших східних, я бачила, як тамтешні уряди дбають про жінок. В основному там жінка працює до 45 років, а потім має можливість іти на пенсію. Причому вона ще молода, може присвятити себе родині – чоловікові, дітям, онукам, може дозволити собі мандрувати світом, якщо їй цього хочеться. Там усе для неї: вона отримує нормальну пенсію, таку, щоб можна було жити й не думати, що сьогодні хліб є, а завтра вже й невідомо, за що його купити. А в нас що? На пенсію жінка виходить у стані висмоктаного лимона. І якщо на людях вона ще намагається триматися, то вдома почувається не найкраще. І при цьому уряд почав розповідати, що наші жінки дуже довго живуть, тож, мовляв, усі свої проблеми ми вирішимо, піднявши для них пенсійний вік. Ну хіба не ганьба?! Це просто підло й підступно щодо жінки, її здоров’я і взагалі – самої сутності жінки. 

– От ви сказали, що навесні часто загострюються в тому числі й шлунково-кишкові захворювання. А чи правда, що настоянка хрону здатна вилікувати гастрит, а квашена капуста – виразку шлунка? 

– А навіщо з хрону робити настоянку? Настій! У наших предків завжди у відрі плавав корінець хрону. Чи трилітрова банка – і корінець хрону. І тією водою справді користувалися для того, щоб лікувати шлунок. Аналізуючи скарги людей, які приходять до наших аптек, можу сказати, що більшість гастритів – з пониженою кислотністю, з пониженою секреторною діяльністю. А хрін тонізує і шлунок, й підшлункову залозу, і печінку. Тому хрін буде корисним усім, у кого атонія, опущений шлунок. Його можна давати й дітям, які мають проблеми зі шлунком. Гіпоацидні гастрити лікуються і за допомогою капусти. Вона підсилює секреторну діяльність шлунка. Але не завжди потрібна саме квашена. Якщо у людини проблеми зі шлунком, спершу треба дізнатись, яка кислотність. І обов’язково порадитись із лікарем, бо важлива не тільки сама дієта, а й навіть те, які приправи людина використовуватиме до страв. 

Якщо відчуваєте печію після прийому їжі, при нахилянні, потрібно тонізувати шлунок. Допоможе чай із листя чорної смородини або подорожника: 1 чайну ложку на 1 склянку окропу, пити по чверті склянки 4 рази на день. Упродовж двох-трьох тижнів вилікуєте свій шлунок. Цією рослиною можна лікувати також печінку (запарювати – 1 ст. ложку листя смородини, 2 ст. ложки лісової суниці, 1 ст. ложку парила звичайного, 1 ст. ложку подорожника, вживати чай упродовж трьох тижнів). На тиждень зробити перерву, потім лікування продовжити. Обов’язково відмовитися від уживання зеленого чаю. 

Не відмовляйтеся від кропиви і кульбаби

– Скоро з’явиться перша зелень – що саме і як варто використовувати з максимальною користю для себе? 

– Найперше – це кропива: з нею можна варити зелений борщ, але найкорисніше – брати її перші зелені листочки для салату. А чому не звернути нам свою увагу на перші листочки грициків, на кульбабу, на цикорій? Все це теж годиться для салату. А потім посіяти на городі лободу – вона дуже швидко росте і просто незамінна як джерело вітамінів. Так що кожна господиня повинна думати про те, щоб страва була живою на столі. Як, скажімо, можна наситити людський організм енергією сонця? Сонячний же промінчик зубами не вкусиш! А ось якраз для того, щоб почерпнути цю енергію, треба споживати зелені листочки. Хлорофіл – той, що міститься в зеленому листі, ото і є сонячна енергія. І якщо стіл у господині зелений, значить, він живий.  

– Давайте знову повернемося сьогодні до жінки, її проблем і потреб. Жінку важко уявити без косметичних засобів: які трави тут можуть прийти їй на допомогу? 

– От ми говорили про ту ж липу: заварила її, чай випила, частина заварки лишилася, постав її – нехай настоюється, аж поки не утвориться густа маса, схожа на кисіль. Ось цим корисно змащувати шкіру. А як косметичні засоби можна використовувати практично все, що є в жінки під рукою на кухні: огірки, помідори… Усі вітамінні засоби повинні бути на обличчі, хіба що червоний буряк для цього не підходить! Навіть сік цибулі знадобиться! Ним добре підживлювати волосся, коли воно погано росте. 

– А що б ви порадили тим жінкам, які, бажаючи схуднути, виснажують себе різноманітними дієтами, проте бажаного ефекту не досягають? 

– Для того щоби мати нормальну вагу, слід визначити справжню причину надлишкової. Іноді в жінки жиру немає, а накопичилася вода, бо погано працюють нирки. Причому надлишки рідини можуть вимірюватися одним-двома відрами, а це – 15–20 кілограмів зайвої ваги. І якщо не вилікувати нирки, жодна дієта не допоможе! Тож за умови надлишкової ваги насамперед треба звернутись до лікаря, з'ясувати причину порушення, яке є в організмі, й вилікувати його, а потім уже приводити в норму вагу. 

Але найперше правило для тих жінок, які хочуть мати стрункий вигляд, – не переїдати. Найкраще їсти по 4-5 разів щодня, але потроху. Якщо ж жінка переїдатиме, вживатиме солодощі, захоплюватиметься борошняними виробами, про схуднення краще забути – не допоможе нічого. З віком потрібно тримати себе у рамках й знати, від чого варто відмовитися. Виснажливі дієти не потрібні, якщо ви не будете їсти після шостої вечора і багато рухатиметесь упродовж дня. 

 

Валерія Калиновська

 

Щоб забути про сигарети 

Дві столові ложки подорожника залийте двома склянками окропу і настоюйте. Вживайте по чверті склянки 8 разів на день. Курс лікування – 12 днів. Після такого лікування потягу до куріння не буде. Якщо ж знову захочеться курити, пожуйте корінь аїру. Щоправда, він дуже гіркий. Не зможете його жувати, замініть коренем селери – вона містить нікотинову кислоту, якої багато в тютюні.

 

Для схуднення 

Допоможе чай із гілок яблуні. Адже це дерево налагоджує обмін речовин в організмі. До такого чаю можна додавати материнку, листя ожини. Якщо хворий шлунок (розтягнутий, опущений, понижена кислотність, хвора підшлункова залоза), то може розвинутися цукровий діабет. Тому для профілактики розвитку цієї недуги буде помічним чай із гілок вишні. Такий чай також дають дітям, в яких є глисти, лямбліозний холецистит.

Любі наші жінки! Любіть себе – і тоді вас любитимуть усі: чоловіки, діти, друзі, колеги. А напередодні нашого жіночого свята я всім вам бажаю здоров’я, наснаги, внутрішнього спокою і жіночого тепла – такого, якого вистачить усім, кого ви любите, яке, повертаючись, зробить вас по-справжньому щасливими. Щастя вам жіночого!

 

Яндекс.Метрика
.Metrika counter -->